Dijaki gimnazijske in tehniške smeri na naši šoli so bili tudi letos v okviru geografije radovedni in dejavni tudi izven pouka in poželi lepe rezultate. Tim Kolman in Jan Simončič sta zmagala na natečaju za najboljši okoljski projekt, ki ga jeseni predstavljata v Franciji, na natečaju za prospekt domačega kraja je Nik Blatnik prejel srebrno priznanje, Rok Udovič pa bronasto. Udeležili smo se tudi regijskega geografskega tekmovanja v Novem Mestu, kjer so nas zelo dobro zastopali Andrej Špiler, Klemen Knez in Robert Ferlin, ki je tokrat osvojil srebrno priznanje, leto prej pa zlato. Za piko na i pa smo jo z drugimi letniki gimnazije mahnili še na športno-geografsko ekskurzijo v Šaleško in Logarsko dolino, iz katere smo se veliko naučili... V. G.

 

Geografsko tekmovanje 2015 na temo kmetijstva

Letošnje tekmovanje iz geografije je poleg splošnega razumevanja pokrajine in procesov v njej zahteval o še podrobno znanje o kmetijstvu in vseh geografskih procesih, povezanih z njim. Potrebno je bilo teoretično znanje in spretnost pri terenskem delu. Na šolskem tekmovanju smo tekmovali v dveh kategorijah – za SPSŠ in gimnazijo.

Med gimnazijci se je najbolje odrezal Klemen Knez, drugi je bil Robi Ferlin, tretje mesto pa sta si delila Leonard Logarič in Nina Kukovičič. Med tehniki je zmagal Andrej Špiler, drugi je bil Žak Rožman, tretje Mesto je zasedel Peter Pflege.

Knez, Ferlin in Špiler so se marca udeležili regijskega tekmovanja v Novem mestu. Špiler je bil drugi najboljši na terenu, Knezu je za eno točko pobegnilo srebrno priznanje, Ferlin pa je osvojil srebrno priznanje in s tem ponovno pokazal prepričljivo geografsko znanje – lani je na državnem tekmovanju dosegel zlato.

 

GEOGRAFSKO-ŠPORTNA EKSKURZIJA V ŠALEŠKO IN LOGARSKO DOLINO

Predzadnji aprilski petek  so dijaki G2A in G2B petek preživeli v Šaleški in Logarski dolini. Dopoldan smo s strokovnjaki Erico inštituta poglobili svoje znanje o rudarstvu, energetiki in njunih okoljskih vplivih na Šaleško dolino, potem pa smo si šli dve od treh ugrezninskih jezer tudi pogledat. Velenjsko je zadnja leta že povsem primerno za kopanje, ob njem pa potekajo številne aktivnosti, ki pritegujejo domače in tuje goste. Sprehodili smo se mimo športnih površin in mimo  Gepa – geodezičnega plavajočega mesta, ki naj bi služilo umetnikom, pa mimo zanimivega naselja Kunta Kinte in prizorišča festivala Pike Nogavičke.

Po ogledu Družmirskega jezera smo se odpeljali v Logarsko dolino, eno izmed destinacij EDEN – evropska destinacija odličnosti, hkrati pa eno najlepših slovenskih ledeniških dolin. Sprejeli so nas v modernem turističnem centru Rinka in nas peljali skozi biološko, geološko in etnološko razstavo ter multimedijsko predstavitev.

V oblačnem in rahlo deževnem vremenu smo se vseeno sprehodli do slapa Rinka in uživali v njegovem hladnem pršcu.

Zaradi vremena in pomembnega mednarodnega političnega dogodka v Logarski dolini so bile malo omejene naše športne aktivnosti, zato sva jih v aprilu s profesorico Rostohar izvedle še v šoli – dijaki so se pomerili v logarsko-šaleških igrah.

 

Tim Kolman in Jan Simončič z »letečimi filtri« zmagovalca okoljskega natečaja

 V aprilu in maju smo se pri geografiji v drugih letnikih gimnazije intenzivno lotili generiranja idej za okoljske ukrepe. Prijavili smo se namreč na srednješolski »Natečaj za najboljši okoljevarstveni esej ali projekt v Posavju« na temo: »Inovativni ukrepi za razvoj Slovenije in Sredozemlja«, ki ga je razpisala Zveza ekoloških gibanj (ZEG) Slovenije, Regijska pisarna Posavje.

Iz mnogih idej so dijaki izbrali 5 takih, ki so jih razvili do konkretnega predloga, v enem primeru celo do akcije.  Predstavljeni so bili v sredo, 27.5. 2015, v Dvorani v parku v Krškem, ko je potekal 11. posavski ekološki večer, na temo Evro-Mediteranskega povezovanja.

Projekti so bili:

-"Stop reklamam"- majhna knjiga za veliko akcijo, avtorici Dijana Vujić in Zala Vene z G2A in G2B oddelkom,

- "Proizvodnja elektrike skozi dimnik", avtorja Janez Božič in Jan Plankar,

- "Omejimo porabo vode v sušnejših območjih Sredozemlja", Tea Čižmek in  Žiga Vene,

- "Podzemne hiše", Katja Drnovšek in Nina Šulc, ter

- "Leteči filter za zrak", avtorjev Tim Kolman in Jan Simončič.

Projekte je ocenjevala tričlanska komisija (K. Lipič, predsednik Zveze ekoloških gibanj Slovenije, B. Brečko, predstavnik društva Vrbinar Brežice in I. Kraljič iz podjetja PROPLAN). Kriteriji vrednotenja so bili: inovativne tehnologije, delovna mesta, pridobivanje energije in uporaba znanj za izboljšanje sedanjega stanja in oblikovanje varnejše, boljše prihodnosti.

Zmagovalni projekt »Leteči filter za zrak« bo avtor Tim Kolman predstavil na Evro-Med Olimpijadi, ki bo od 29. septembra do 1. oktobra 2015 v Franciji, v mestu Villefranche-sur-mer.

V omenjenih okoljskih projektih so morda skrite rešitve prihodnosti, sprotni učinki projekta »Stop reklamam« pa se kažejo že takoj, saj so dijaki in profesorji nalepili rumene nalepke kot prepoved tiskanim reklamam na že preko 20 poštnih predalčkov v širšem Posavju in s tem v bodočem letu prihranili že skoraj za eno tono papirja, veliko barvil, drugih materialov in seveda energije. Pridružite se akciji tudi vi!

Srebrno in bronasto priznanje na 3. razstavi Prospekt mojega kraja

Dijaki letošnjih drugih letnikov Gimnazije Krško so v okviru geografije ustvarjali prospekte svojega domačega kraja, izbrali smo najboljše tri in jih poslali na bienalni natečaj prostorskega oblikovanja »Po Fabijanijevih poteh«, v sklopu katerega je že tretjič potekalo vrednotenje in razstava »Prospekt mojega kraja«. Komisija v sestavi organizatorjev (Zavod RS za Šolstvo, Društvo likovnih pedagogov Primorja, OŠ Dutovlje in OŠ Komen) je nagradila vse naše tri prospekte – Nik Blatnik je prejel srebrno priznanje za celostno podobo prospekta, Rok Udovič bronasto priznanje, Leonard Logarič pa priznanje. Dijaki so dobili lepe knjižne nagrade. Tudi Gimnazije kot celota je bila nagrajena s srebrnim priznanjem.

Izdelki so bili predstavljeni tudi na zaključni prireditvi 18. oktobra v Štanjelu na Krasu.

Veronika Gradišek