IMG 9294Ob dnevu državnosti in koncu pouka je v petek, 23. junija 2017, ob 10.00 potekala v  športni dvorani ŠC Krško – Sevnica slavnostna prireditev, ki je združila preko 700 dijakov Srednje poklicne in strokovne šole ter Gimnazije Krško v kulturnih izrazih na temo domovine, Krškega kot mesta šolanja in odličnosti kot vrednote, za katero vzgajamo dijake na našem šolskem centru.

Po uradnem začetku s himno je prisotne nagovorila direktorica centra, gospa Erna Župan Pirkovič, ki je dijake med drugim spomnila na pomen domovine in izobrazbe in jim zaželela med počitnicami čim manj digitalne zabave in virtualnega druženja ter čim več dejavnosti v naravi, z družino in resničnimi prijatelji. Z glasbenim poklonom domovini je nato nastopila Martina Gramc, ki so jo spremljali šolski glasbeniki.

Sledil je gimnazijski poklon Krškemu, mestu, ki praznuje 540 let, čemur je letos posvečen tudi šolski inovacijski projekt »Krško – naš ponos«. Projekt poteka v okviru Zavoda za šolstvo, naš nepogrešljiv partner v projektu pa je Mestni muzej Krško. Dijaki so v ta namen pripravili digitalne razglednice Krškega z mislimi in citati, ki so jih najbolj nagovorili ob fotografiji določene krške znamenitosti. Na to temo se je navezala naslednja govornica, častna gostja z Občine Krško, gospa Ana Nuša Somrak, ki je poudarila dobro sodelovanje med obema ustanovama in pomen srednješolskega centra za Krško.

Tudi Srednja poklicna in strokovna šola Krško bo v naslednjem šolskem letu praznovala biserni jubilej – 60-letnico svojega delovanja. Tehniška srednja šola v Vidmu-Krškem je bila namreč ustanovljena z odločbo 21. junija 1957 in od takrat so v njej strokovno zorele mnoge generacije. V naslednjem šolskem letu bodo ob tem jubileju na naši šoli celo leto potekali različni zanimivi dogodki.

Sledil je filmski prispevek o taboru preživetja v naravi dijakov drugih letnikov Gimnazije Krško in štiriletnih programov SPSŠ Krško. V zadnjem šolskem tednu so ob Nadiži v Breginjskem kotu urili svoje veščine orientacije, gorništva, kolesarjenja, kovaštva, obdelave lesa in gline ter povsem vsakodnevnih taborniških opravil.

Potem, ko so nas glasbeniki navdušili s pesmijo »Ta zelena dežela«, je ravnatelj SPSŠ, gospod Jože Pavlovič, izpostavil nekaj letošnjih odmevnejših uspehov šole in poudaril pomen pridobitve novega izobraževalnega programa strojni mehanik, katerega dijaki bodo jeseni prvič prestopili prag našega centra.

Sledila je podelitev nagrad za izjemne uspehe na področju državnih in mednarodnih tekmovanj ter pohval dijakom zaključnih letnikov za izstopajoče večletne doprinose k ugledu šole. Gre za mlade ljudi, ki so vsa leta izobraževanja s svojimi talenti pomagali sošolcem, bogatili šolske prireditve, na tekmovanjih dosegali najvišja priznanja in naslove in s tem krepili prepoznavnost bodisi Gimnazije Krško bodisi SPSŠ Krško v Sloveniji in tujini. Nagrado je prejel tudi razred E4A z razrednikom Igorjem Žvegličem, saj so se v tem šolskem kar dvakrat skupinsko udeležili krvodajalske akcije in s tem izkazali izjemen čut za humanitarnost.  Nagrade sta podelila ravnatelja skupaj s podžupanjo. Z aplavzi so dijaki in profesorski zbor nato na oder pospremili tudi vse odličnjake, ki so prejeli lepe knjižne nagrade.

 

V letošnjem aprilu je na našem centru potekala tudi dobrodelna prireditev Teksas ima talent 4, s katero smo zbirali denar za pomoč socialno šibkejšim dijakom. Profesorica Simona Karl je v imenu Svetlane Novak, predsednice šolskega sklada, in v svojem imenu podelila nagrade zmagovalcem te prireditve - to je bila skupina Posavski kvintet, ki je po spletnem glasovanju zbrala največ všečkov. Posavski kvintet je zatem s svojo že znano pozitivno energijo in kvalitetno glasbo zaokrožil prireditev z zelo primerno skladbo »Čas počitnic«.

 

Profesorski organizacijski tim zaključne prireditve (Romanca Vene, Krista Lapuh Krulc, Marko Abram in Veronika Gradišek) se za odlično opravljeno delo zahvaljuje dijaškemu timu: Elvisu Preskarju, Gašperju Zorku, Edisu Sinanoviću, Lari Zorko, Magdaleni Kuhar, Ani Preskar, Maji Derstvenšek, Anji Simič, Martini Gramc, Andražu Brečku, Simonu Vintarju, Lenartu Travnu, Tilnu Klavžerju, Maticu Ančimru, Martinu Remihu, Gašperju Jamšku in Domnu Tomšetu.

 

SEZNAM NAGRAJENIH IN POHVALJENIH V ŠOLSKEM LETU 2016/17:

 

IZJEMNI DOSEŽKI NA MEDNARODNIH TEKMOVANJIH

 

  1. mesto na mednarodnem tekmovanju solarnih avtomobilov: Anej Mrvič, E3A,

in Blaž Novšak, S2A, mentorji: Jože Požun, Andrej Kozinc.

 

  1. mesto na tekmovanju »How strong is the bridge« v kategoriji nosilnosti mostu:

Ana Preskar in Lenart Količ, S3B, Žak Rožman, S4A, mentorica: Erika Broz Žižek.

 

DRŽAVNA TEKMOVANJA

 

  1. mesto na tekmovanju iz gradbene mehanike: Jernej Repše in Žiga Kralj, G3A, mentor: Franci Uduč,
  2. mesto na tekmovanju elektro in računalniških šol: Vladimir Rožman in Miha Budič, E3C, mentorja: Ivan Sumrak in Jože Žerjav,
  3. mesto na tekmovanju »Kaj veš o prometu«: Denis Levičar, R2A, mentor: Franci Štokar,
  4. mesto na tekmovanju iz gradbene mehanike: Nik Blatnik, G4A, mentorica: Erika Broz Žižek.

 

ZLATA PRIZNANJA

 

Gimnazija Krško:

Jernej Repše, G3A – zlato priznanje iz gradbene mehanike

Žiga Kralj, G3A – zlato priznanje iz gradbene mehanike

Nik Blatnik, G4A – zlato priznanje iz gradbene mehanike

Martina Gramc, G1A – zlato priznanje iz nemške bralne značke EPI Lesepreis

Gašper Dular, Matic Furlan, Erik Vodeb, G2A – zlato priznanje iz angleške bralne značke EPI Reading Badge

Jernej Repše, G3A – zlato priznanje iz angleške bralne značke EPI Reading Badge

 

Srednja poklicna in strokovna šola:

Ana Glogovšek, E1A – zlato Cankarjevo priznanje

Klemen Zupančič, S2A – zlato priznanje iz tekmovanja PIKO 2017

Matjaž Zupančič, S3B – zlato priznanje iz tekmovanja PIKO 2017

Matic Ančimer, S2A – zlato priznanje iz matematike

 

SREBRNA PRIZNANJA

 

Gimnazija Krško:

Aljaž Bogolin, G3A – srebrno Cankarjevo priznanje

Matej Požun, G3A – srebrno Cankarjevo priznanje

Sabina Rožac, G3A – srebrno priznanje iz gradbene mehanike

Dejan Češnjevar, G3A – srebrno priznanje iz gradbene mehanike

Matej Umek, G4A – srebrno priznanje iz gradbene mehanike

Domen Peklar, G3A – srebrno priznanje iz gradbene mehanike in srebrno priznanje iz tekmovanja PIKO 2017

Tomislav Haring, G1A  - srebrno priznanje iz nemške bralne značke EPI Lesepreis

Gašper Letnar, G2A – srebrno priznanje iz nemške bralne značke EPI Lesepreis

Aljaž Bogolin, Dejan Češnjevar, Eva Fritz, Jan Gramc, Anže Kodelič, Žiga Kralj, Tim Letnar, Domen Peklar, Matej Požun, Sabina Rožac, Žan Škrabl, Gašper Tomše, Dijana Vujić, G3A – srebrno priznanje iz angleške bralne značke EPI Reading Badge

 

Srednja poklicna in strokovna šola:

Žan Volčanjšek, R1A – srebrno priznanje iz matematike

Andrej Kvartuh, E1A – srebrno priznanje iz matematike

Ambrož Janc, R3A – srebrno priznanje iz angleščine

Žan Špiler, R3A – srebrno priznanje iz angleščine

Ana Glogovšek, E1A – srebrno Cankarjevo priznanje

Tilen Vizler, S1A  - srebrno priznanje iz tekmovanja PIKO 2017

Aljaž Kerin, S1A – srebrno priznanje iz tekmovanja PIKO 2017

 

BRONASTA PRIZNANJA

 

Gimnazija Krško:

Martin Sešlar, G1A – bronasto Stefanovo priznanje iz fizike

Ana Urbanč, G1A – bronasto Stefanovo priznanje iz fizike

Sabina Rožac, G3A – bronasto Cankarjevo priznanje

Domen Peklar, G3A – bronasto priznanje iz tekmovanja PIKO 2017

Matej Požun G3A - bronasto priznanje iz geografije

Jernej Repše G3A – bronasto priznanje iz geografije

Klemen Knez, G4A – bronasto priznanje iz matematike

Ana Urbanč, G1A – bronasto priznanje iz geografije

Tomislav Haring, G1A – bronasto priznanje iz geografije

Nik Pinterič, G1A – bronasto Stefanovo priznanje iz fizike

Dea Fackovič Volčajnk, G2A – bronasto priznanje iz nemščine

Žan Dobrovnik, Dea Fackovič Volčanjk, Maj Habinc, Mitja Kajs, Gašper Letnar, Katja Omerzel, Tina Planinc, Nika Plankar, David Povh, Nik Radej, Albin Saramati, Sebastjan Žibert, Žan Župevc, Žiga Juršič, Miha Božičnik, Kristina Hafner, Domen Tomše, G2A – bronasto priznanje iz angleške bralne značke EPI Reading Badge

 

Srednja poklicna in strokovna šola:

Aljaž Kerin, S1A, Tilen Vizler, S1A, Rok Gačnik, S1A, Sara Colarič, S1A, Patricija Škrbina, S1A Klemen Zupančič, S2A, Matic Ančimer, S2A, Matjaž Zupančič, S3B, Aljaž Šumlaj, S3B, Peter Pflege, S4A – bronasta priznanja iz risanja projekcij in kotiranja - PIKO 2017,

Ambrož Janc, Simon Javeršek, Domen Gunčar Žnidaršič (vsi R3A) - bronasto Cankarjevo priznanje

 

POSEBNE POHVALE

 

Gimnazija Krško:

Loti Gorenc, G4A

Zala Vene, G4A

Klemen Knez, G4A

Janez Božič, G4A

Nina Kukovičič, G4A

Kristian Franič, G4A

 

Srednja poklicna in strokovna šola:

Anže Rabzelj, S4A

Žak Rožman, S4A

Andrej Špiler, S4A

Martin Volčanjšek, R4A

Razredna skupnost E4A z razrednikom Igorjem Žvegličem

 

ODLIČNI DIJAKI

 

Odlični V NPI in SPI:

S1C: Gal Kolman

S1E: Pirc Benjamin

S2E: Žan Žgajnar

S2C: Žan Župevc

 

Odlični v SSI in PTI:

S4A: Andrej Špiler

E3A: Miha Božičnik, Elvis Preskar, Gašper Zorko

R3A: Ambrož Janc, Mitja Šepec, Žan Špiler

S3B: Matjaž Zupančič, Lenart Količ, Anton Glogovšek

S3A: Aljaž Motoh

R2A: Grega Volčanjk

S2A: Matic Ančimer

E1A: Tino Bajc, Andraž Brečko, Senad Draganović, Simon Krušnik, Andrej Kvartuh, Rok Lahne

R1A: Anej Vovčak, Lara Zorko

S1A: Sara Colarič, David Hode, Gašper Koritnik 

 

Odlični v Gimnaziji Krško:

G4A:  Janez Božič, Kristian Franič, Zala Vene, Klemen Knez, Nina Kukovičič

G3A: Aljaž Bogolin, Matej Požun, Jernej Repše, Gašper Levec, Žiga Kralj, Sabina Rožac

G2A: Žan Dobrovnik, Dea Fackovič Volčajnk, Gašper Letnar, Klemen Vovk

G1A: Martina Gramc, Ana Urbanč

 

In za počitniški vzgojno-izobraževalni razmislek še misel iz veznega besedila profesorice Romance Vene: »Ni srečen tisti, ki veliko ve, temveč oni, ki dela tisto, za kar ve, da je dobro.«

 

Zapisala: V. Gradišek

Fotografiral: Simon Ogorevc