Porjektni 2012Čas med 18. in 21.6.2012 sta oba oddelka drugega letnika Gimnazije Krško preživela Škofljah pri Divači na projektnem tednu Preživeti z naravo v naravi. Vodja projektnega tedna je bil prof. Matej Mlakar, pri organizaciji in izvedbi pa so sodelovali Daniel Prša, Marija Žibret, Maja Divjak Malavašič in Alenka Špan.

Cilj projektnega tedna je bil preživeti čim več časa v stiku z naravo in naravnim, dijaki naj bi povezali znanje različnih predmetnih področij, reševali realistične probleme, konstruktivno obvladali čustva, spoštovali sebe in soljudi, razvijali  zmožnosti za delo v skupinah ter odgovoren odnos do sošolcev in narave.

V okviru dejavnosti projektnega tedna naj bi razvili občutljivost za okolje in okoljska vprašanja,  v neposrednem stiku z naravnim okoljem pa naj bi se predvsem zavedli njegove vrednosti in ranljivosti. Dejavnosti, povezane s projektnim tednom so se začele že teden prej, ko so dijaki opravili prvo nalogo iz orientacije kar na domačem terenu - s kolesi v Vrbini, v sodelovanju z g.Jakšo pa so v soboto, 16.6., v avli šole v planetariju spoznali osnovne pojme zvezdoslovja. Najpomembnejša je bila neposredna izkušnja bivanja in šolanja v naravi - s šotori in planinsko opremo nam je prijazno priskočilo na pomoč Planinsko društvo Brežice, opremo za orientacijo nam je posodil Orientacijski klub Brežice, z Univerze na Primorskem (oddelka za geografijo) smo dobili natančne geodetske karte za območje Škocjanskih jam. Dijaki so

v času projektnega tedna skozi različne opazovalne naloge, na gozdnih učnih poteh, ob igrah na prostem, med pohodništvom, tekom, plavanjem in veslanjem poglobili lastno doživljanje in ljubezen do narave. Naučili so se uporabljati preproste raziskovalne pripomočke (kompas, topografska karta, GPS naprave). V okviru delavnice z Naro Petrovičem so dijaki spoznali pomen uravnotežene prehrane za normalno delovanje človekovega telesa, spoznali fiziološki izvor občutka lakote in sitosti ter se seznanili s svetovnonazorskimi in etičnimi vprašanji, povezanimi z uživanjem določenih vrst hrane, da ne omenjamo priprave veganske večerje in peke kruha na tabornem ognju. Dijaki so v Divačo prpotovali z vlakom, od Matavuna dalje pa so pot do začasnega bivališča v kampu pri Dujčevi domačiji v Škofljah poiskali sami v osmih skupinah na prvem orientacijskem pohodu. Veščine orientiranja v naravi smo vadili vsak dan na dveh orientacijskih pohodih, ogledali smo si učno pot Škocjan ter Škocjanske jame, obiskali pa smo tudi komuno Srečanje v vasici Vremski Britof, kjer smo spoznali drugo plat hedonistično usmerjenega sodobnega življenja. Projektni teden smo zaključili s kvizom, v katerem smo preverjali znanje in spretnosti usvojene med štiridnevnim bivanjem v šotorih. Več o poteku dejavnosti v kampu je zapisala LIna Troha, dijakinja G2B in kronistka projektnega tedna, največ pa verjetno o počutju dijakinj, dijakov ter spremljevalcev povedo fotografije. Obstajata tudi dva trača, za katere lahko sami na Facebook strani Gimnazije Krško presodite, koliko zrn(c) resnice premoreta.  Spremljevalni učitelji se dijakinjam in dijakom G2A in G2B Gimnazije Krško ob tej priložnosti zahvaljujemo za vzorno obnašanje ter prijetno družbo.

Zapisala Alenka Špan