CeljskiGrad1V sredo, 24. oktobra 2012, smo se dijaki prvega letnika gimnazije in 4 dijaki priprave na maturo odpravili na ogled kraške jame Pekel in rimske Nekropole v Šempetru ter celjskega gradu.

Z avtobusom smo se iz Krškega peljali proti Sevnici, mimo Radeč do Zidanega mosta, Laškega, Celja in Žalca. Vožnja je trajala nekaj manj kot 2 ure.

Zgodovina Hudic

Najprej smo si ogledali jamo Pekel. Stara je več kot 3 milijone let in ima bogato zgodovino. Leži dobre 4 kilometre severno od Šempetra v Savinjski dolini. Jamo je izdolbel potok Ponikvica, ki pred jamo ponikne, iz nje pa priteče z imenom Peklenščica. Pred vhodom v jamo nas je pozdravil hudič, ki ga vidite na sliki. Sprehodili smo se po 1200 metrov dolgi lahkotno speljani poti. Prijazna vodička nam je nato zelo zanimivo in natančno razkazala notranjost jame. Opazovali smo predvsem kapnike in netopirje.

Nato smo se odpravili nekaj kilometrov stran, in sicer k rimski Nekropoli. Gre za enega najpomembnejših spomenikov rimske dobe. Do odkritja nekropole je prišlo povsem naključno, ko so leta 1952 pri delih v sadovnjaku nepričakovano naleteli na kip sedeče ženske. Nekaj let po tem so odprli arheološki park Rimska nekropola v Šempetru, ki še dandanes spada med najpomembnejše in najlepše ohranjene spomenike rimske dobe v Srednji Evropi.

Na koncu smo se odpravili še na celjski grad - nekdanji sedež grofov Celjskih.  Leži ob jugovzhodnem robu Celja. Na gradu trenutno potekajo večja gradbena dela v zvezi s prenovo gradu. Vodič nam je predstavil zgodovino Celja in njihovega gradu. Po želji smo si lahko ogledali lekarno ali pa se povzpeli na 23 metrov visok Friderikov stolp.

Denis Derenda Cizel, G1B