IMAG0654V četrtek, 21. 11. smo dijaki četrtih letnikov tehniške gimnazije Krško v sklopu pouka fizike odšli na ekskurzijo v Ljubljano. Ker smo pri pouku obravnavali jedrsko fiziko, smo si, da bi dopolnili svoje znanje, ogledali Izobraževalni center za jedrsko tehnologijo v Brinju pri Ljubljani, ki deluje pod okriljem »Inštituta Jožef Štefan«. 

Najprej smo imeli predavanje o merjenju radioaktivnosti. Izvedeli smo vse o različnih oblikah sevanja, kateri kemijski elementi to sevanje oddajajo, in da je bilo predavanje še toliko bolj zanimivo, smo si ogledali poizkuse na to temo.

Nato je sledilo predavanje o novem načinu pridobivanja električne energije v prihodnosti – fuziji. Izvedeli smo kaj to sploh je, kako deluje in kakšne so prednosti elektrarn, ki delujejo s pomočjo fuzije. Kot zanimivost smo izvedeli tudi statističen podatek, ki pravi da bo število prebivalstva na svetu hitro narastlo, tudi do osem ali deset milijard, zaradi česar bomo potrebovali nove vire energije. Ker pa bi fuzijska elektrarna za svoje delo potrebovala veliko manj naravnih virov oz. goriva in bi proizvedla zelo malo odpadkov, je v takem pridobivanju električne energije naša prihodnost. Na svetu se je zgodilo že veliko jedrskih nesreč, ki pri ljudeh vzbujajo strah. Nesreče, ki pa bi se lahko zgodile pri fuzijski elektrarni ne bi ogrožale okolice in ljudi. Ogledali smo si še razstavo o jedrski energiji, pri kateri je bil med drugim razstavljen tudi model prikaza podzemeljskega shranjevanja radioaktivnih odpadkov. Ogledali smo si tudi kontrolno sobo v kateri opravljajo reaktor Triga. Ta sicer ne proizvaja električne energije kot reaktor v Nuklearni elektrarni Krško, ampak ga uporabljajo zgolj za raziskovalne namene.

Po tem smo si ogledali še projekt Fakultete za strojništvo v Ljubljani, in sicer samozadostno bivalno celico. To je samozadostni objekt, ker za svoje delovanje sam proizvaja električno energijo v vgrajenem fotonapetostnem sistemu, pridobiva toploto s pomočjo solarnih ogrevalnih sistemov, tudi za oskrbo z vodo so poskrbeli in sicer tako, da so vgradili sistem za zbiranje deževnice, ta pa se čisti v rastlinski čistilni napravi. Celica je primerna za bivanje enega človeka.

Po končanih ogledih smo se odpravili nazaj proti Krškem. Ekskurzija nam je bila zanimiva in poučna.  

Matej Žokalj, Manca Marinčič